Skończyło się kolejne posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Szef kancelarii Michał Dworczyk oraz minister rozwoju Jadwiga Emilewicz na wspólnej konferencji prasowej poinformowali o wdrażaniu pracy zdalnej w administracji rządowej.


Minister Jadwiga Emilewicz i minister Michał Dworczyk wchodzą na konferencję prasową. 1 z 8
Fot. Krystian Maj / KPRM

Minister Michał Dworczyk przypomniał, że w ostatnich dniach zostały podjęte decyzje o kontroli sanitarnej na przejściach granicznych, zawieszeniu funkcjonowania żłobków, przedszkoli, szkół, uczelni oraz wprowadzeniu ograniczenia imprez masowych. Jak zaznaczył żadne, nawet najbardziej restrykcyjne nakazy i decyzje administracyjne, nie zastąpią poczucia odpowiedzialności obywatelskiej i poczucia zdrowego rozsądku.

Podkreślił, że rząd prowadzi kampanię informacyjną i zwrócił się do mediów o dalsze wzmacnianie przekazów Trzeba przypominać o podstawowych zasadach – jak częste mycie i dezynfekowanie dłoni, niepodawanie ręki na powitanie, unikanie miejsc z dużą liczbą osób – zaznaczył szef kancelarii.

Zwracamy się do pracodawców z apelem o to, by maksymalnie wdrożyć pracę zdalną. Administracja rządowa zaczęła pracować zdalnie – powiedział minister Michał Dworczyk. Podobne rekomendacje staramy się wprowadzać w podmiotach gospodarczych. Praca zdalna jest ważna w tym trudnym czasie. Można ją zlecić niemal z dnia na dzień, z godziny na godzinę – wskazała minister rozwoju.

Ponadto poinformowała, że rekomendowane jest, aby konferencje także odbywały się za wykorzystaniem nowoczesnych technologii, by uniknąć spotkań w skupiskach ludzkich.

Minister Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że rząd nie planuje zamykania sklepów i placówek handlowych oraz odcinania kordonem sanitarnym żadnych dużych miast. Zaznaczyła, że odbyła rozmowy z producentami żywności i poinformowała, że moce przerobowe są uruchomione na poziomie 80 proc.

Producenci żywności są gotowi produkować więcej, jeśli będzie taka potrzeba. Apelujemy o racjonalne zachowanie – mówiła.

 

Zdjęcia do pobrania: https://www.flickr.com/photos/premierrp/albums/72157713462518332


Zobacz także