Rząd wspiera Domy Pomocy Społecznej

Od samego początku pandemii koronawirusa wspieramy samorządy, które prowadzą Domy Pomocy Społecznej – zaznaczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg na wspólnej konferencji z minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzatą Jarosińską-Jedynak.


Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak i minister Marlena Maląg podczas konferencji. 1 z 6
Fot. Adam Guz / KPRM

Jak zaznaczyła Marlena Maląg, rząd wspiera Domy Pomocy Społecznej finansowo i zaopatruje je w środki higieny, takie jak maseczki, rękawiczki czy przyłbice. Przeznaczyliśmy dodatkowe 20 mln zł z budżetu państwa na dofinansowanie bieżącej działalności DPS – podkreśliła minister. Jak dodała, rząd reaguje i wprowadza działania, które mają na celu zdrowie, życie i bezpieczeństwo seniorów, szczególnie tych którzy przebywają w Domach Pomocy Społecznej.

Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak poinformowała, że w ramach regionalnych programów operacyjnych zostanie przeznaczone ok. 125 mln zł dla domów opieki społecznej oraz innych instytucji opiekuńczych, jak np. domy dziecka. Jak wyjaśniła minister, chodzi m.in. o zakup środków ochrony indywidualnej oraz dopłatę do wynagrodzeń pracowników domów pomocy społecznej i innych instytucji opiekuńczych.

Pomagać pomagającym – tak można określić naszą pomoc dla samorządów – wyjaśniła minister Jarosińska-Jedynak.


Zobacz także