Rozmowa premiera z prezesem AstraZeneca

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w wideokonferencji z prezesem koncernu biofarmaceutycznego AstraZeneca Leifem Johanssonem. Tematem rozmowy była współpraca w walce z pandemią koronawirusa w Polsce, w tym wspólne działania na rzecz zapewnienia dostępu do szczepionki na COVID-19. Omówiono także działania AstraZeneca związane z ogłoszoną w styczniu 2020 r. inwestycją koncernu w Polsce o wartości 1,5 mld zł. Oficjalnie zainicjowano również współpracę w ramach Warsaw Health Innovation Hub.


Widok zza premiera na trwającą wideokonferencję.
Fot. Krystian Maj / KPRM

Polska będzie kontynuować współpracę z AstraZeneca oraz innymi podmiotami pracującymi nad szczepionką przeciwko COVID-19. Chcemy zapewnić polskim pacjentom bezpieczną i skuteczną szczepionkę tak szybko, jak to będzie możliwe. Premier Mateusz Morawiecki i prezes Leif Johansson potwierdzili współpracę przy jak najszybszej dystrybucji potencjalnej szczepionki.

Firma AstraZeneca prowadzi prace badawczo-rozwojowe nad szczepionką przeciwko COVID-19 we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim.

Warsaw Health Innovation Hub

Premier Mateusz Morawiecki i prezes Leif Johansson omówili projekt Warsaw Health Innovation Hub. Jest to inicjatywa AstraZeneca, wypracowana we współpracy z Agencją Badań Medycznych. Jej ideą jest partnerstwo publiczno-prywatne, pozwalające na identyfikację najpilniejszych problemów w systemie opieki zdrowotnej oraz ich szybkie i skuteczne rozwiązanie. Podobne projekty AstraZeneca realizuje z rządami wielu innych państw.

AstraZeneca w Polsce

Mimo trwającej pandemii COVID-19, firma AstraZeneca wdraża swoje plany inwestycyjne w Polsce. Koncern istotnie zwiększył zatrudnienie, które po raz pierwszy w historii obecności spółki w naszym kraju przekroczyło 2 tys. osób, z czego ponad 1000 zajmuje się kluczowymi procesami badawczo-rozwojowymi w skali światowej. Firma AstraZeneca otrzymała w Polsce status Centrum Badawczo-Rozwojowego.

Dzisiejsze spotkanie było kontynuacją rozmów rozpoczętych w styczniu 2020 r., podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, w trakcie których premier Mateusz Morawiecki i prezes AstraZeneca ogłosili decyzję o zwiększeniu zaangażowania koncernu w Polsce i inwestycję o wartości 1,5 mld zł.

W rozmowie premiera Mateusza Morawieckiego z prezesem AstraZeneca Leifem Johanssonem uczestniczyli także m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski, prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński, wiceprezes AstraZeneca na Europę Środkowowschodnią i Kraje Bałtyckie Radu Rasinar oraz dyrektor ds. Public & Government Affairs, Polska Piotr Najbuk.

 

 


Zobacz także