Premier w Sejmie: najważniejszą szczepionką na koronawirusa jest solidarność

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie informację na temat stanu  przygotowania państwa w związku z rosnącą falą zakażeń koronawirusem. Zaapelował też o zgodną współpracę ponad podziałami politycznymi i jak najszybsze uchwalenie ustaw niezbędnych do przeciwdziałania skutkom epidemii koronawirusa.


Wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego w sejmie. 1 z 4
Fot. Adam Guz / KPRM

Solidarność społeczna gwarantem silnego państwa

Podczas wystąpienia w Sejmie szef rządu pokreślił, że wobec obecnej sytuacji wszyscy powinni współpracować ponad podziałami. „To solidarność w podejściu do epidemii pomogła nam wiosną.” – kontynuował.

Jak dodał: „Konsensusem w walce z COVID-19 jest ograniczanie kontaktów, maseczki, dystans i dezynfekcja oraz wierzenie pomieszczeń. To przerywa transmisję w najbardziej skuteczny sposób”. Dlatego rząd od samego początku postuluje tę podstawową strategię. Podkreślamy, że główne zasady bezpieczeństwa w trakcie epidemii to tzw. DDM: dystans, dezynfekcja, maseczka. W rozszerzonej formie – DDMA,  obejmującą również aplikację STOP COVID – ProteGO Safe.

Rządowa strategia walki z epidemią

Rządowa strategia w dobie koronawirusa opiera się na trzech głównych celach: ochronie zdrowia i służby zdrowia, ochronie gospodarki i miejsc pracy oraz ochronie seniorów.

Podstawowym priorytetem rządu w dobie epidemii koronawirusa jest zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków, w tym przede wszystkim osób starszych. Przejawia się to przede wszystkim we wspieraniu służby zdrowia, tak aby zapewnić jak najlepszy dostęp do leczenia dla pacjentów z COVID-19.

Walka z epidemią to także podejmowanie działań, które w jak najmniejszym stopniu wpłyną na stan polskiej gospodarki oraz codzienne życie obywateli, przy jednoczesnym zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ogromnym wsparciem dla polskich przedsiębiorców były Tarcza Antykryzysowa i Finansowa. Pomogły one uratować wiele firm i miliony miejsc pracy.

Jak wskazał premier, wiosną strategia rządu była skuteczna i nadal będzie kontynuowana. Druga fala pandemii pokazuje, że mamy do czynienia z niebezpiecznym zjawiskiem, być może kolejnymi falami. „Jesteśmy uzależnieni od tego, czy zostanie wynaleziona szczepionka , lekarstwo na COVID-19” – mówił szef rządu.

Jak dodał: „Do czasu, aż ta szczepionka nie zostanie wynaleziona, proponuję, żebyśmy tą jedna, najważniejsza szczepionkę wszyscy zastosowali. Tą szczepionką jest solidarność, razem wyjdziemy z tej walki zwycięsko.”

Przygotowani na koronawirusa

Poza organizacją życia społeczno-gospodarczego ograniczającą szybką transmisję zakażeń oraz pozwalającą na ratowanie stanu polskiej gospodarki, rząd podejmował wiele działań, mających na celu przygotowanie służby zdrowia do walki z koronawirusem. W wyniku zwiększającej się liczby zakażeń na początku października wprowadzone zostały nowe obostrzenia, w tym obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.

Zakupy i testowanie na niespotykaną dotąd skalę

Dokonano ogromnych zakupów, dzięki którym posiadamy zapasy wielu milionów maseczek, rękawiczek, przyłbic, kombinezonów i fartuchów ochronnych, a także innego niezbędnego sprzętu. Wiele z tych środków zostało dostarczonych do szkół przed rozpoczęciem roku szkolnego, np. termometry bezdotykowe, czy płyny dezynfekcyjne.

Istotnemu zwiększeniu uległ też potencjał testowania. Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki, wyszliśmy z poziomu 4 tys. testów dziennie do 80 tys. testów wykonywanych w ciągu doby obecnie.

Narzędzia walki z koronawirusem

Wprowadzenie obszarów czerwonych, żółtych i zielonych z różnicami w zakresie skali obostrzeń, zadziałało tak, jak to zostało założone. Walkę z koronawirusem wspiera też przygotowana według najlepszych standardów międzynarodowych aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe. Wprowadzanie rygory sanitarne i ograniczenia pozostają głównymi liniami obrony. „Poprzez wszystkie obostrzenia i rady, które dają nam grupy ekspertów, chcemy doprowadzić do tego, by współczynnik “R” był odpowiednio niski. Dlatego podkreślamy, że obostrzenia muszą być rygorystycznie przestrzegane” – wyjaśniał szef rządu.

Infrastruktura medyczna

Sukcesywnie zwiększamy liczbę łóżek w szpitalach przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19. Jest to obecnie ponad 16 tys. Wśród zakupionego sprzętu jest ten, którego potrzebują najciężej chorzy pacjenci z COVID-19.

„W ostatnich dniach szybciej nam przyrasta liczba łóżek niż liczba pacjentów chorych na COVID-19, którzy wymagają opieki szpitalnej na tych łóżkach. Zakładamy co najmniej kolejnych 15 tys. łóżek.” – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Dodał też, że rząd przygotował się na zwiększające się zapotrzebowanie na respiratory. „Podłączonych jest około 700, ale gotowych do podłączenia jeszcze blisko 3000.” – poinformował szef rządu.  

Skoordynowane działania służb i odpowiedzialność społeczna

Dużą rolę w walce z koronawirusem odgrywają działania służb mundurowych.  „Nasze służby skontrolowały 20 mln osób na kwarantannie, 20 mln telefonów, stukania do drzwi. Wojska Obrony Terytorialnej, straż pożarna i inne służby przygotowują sprawną infrastrukturę do testowania i jeszcze większą do pobierania wymazów.” – powiedział premier.

Ważne jest, aby przepisy były przestrzegane. Jak podkreślił szef rządu: „Żyjemy nie tylko dla siebie. Chroniąc siebie, chronimy innych, tych najsłabszych.”

 


Zobacz także