Premier: Szpital Narodowy jest świadectwem tego, że państwo robi i będzie robić wszystko, żeby móc leczyć Polaków

Szpital tymczasowy na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie, który ma za zadanie zapewnić dodatkowe łóżka dla pacjentów z COVID-19,  powstał w niecałe dwa tygodnie. Kilkadziesiąt ekip, kilkuset pracowników i specjalistów, dziesiątki kilometrów instalacji oraz setki urządzeń medycznych – budowa szpitala to ogromne przedsięwzięcie logistyczne na niespotykaną dotąd skalę. Za organizację i zarządzanie operacyjne odpowiada PGE Narodowy. Sprzęt i wyposażenie zapewnia Agencja Rezerw Materiałowych. Jednostką koordynującą jest Centralny Szpital Kliniczny MSWiA. Szpital na stadionie to jednak niejedyny taki obiekt. Cały czas dostosowujemy nasz system zdrowia do wielkiego wyzwania jakim jest pandemia koronawirusa. Utworzymy szpital tymczasowy w każdym województwie.


Premier z ministrami oglądają sale szpitalne. 1 z 10
Fot. Krystian Maj / KPRM

Walka z koronawirusem trwa

Jednym z głównych celów rządowej strategii walki z koronawirusem jest ochrona zdrowia obywateli oraz zachowanie wydolności służby zdrowia. Koronawirus nie odpuszcza. Z każdym dniem rośnie liczba zachorowań. Musimy być przygotowani na każdą sytuację. Dlatego rząd reaguje na bieżąco i podejmuje konkretne decyzje. Przygotowaliśmy rozwiązania, które pozwolą na odciążenie systemu służby zdrowia.

Wydałem dzisiaj dyspozycje wszystkim wojewodom, żeby dostosowywali bazę łóżek do kolejnego wzrostu zakażeń – poinformował szef rządu. Dzięki temu pod koniec przyszłego tygodnia powinniśmy mieć ok. 32 tys. łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID-19.

Obecnie musimy ograniczać potencjał do zakażenia, jakim są kontakty społeczne. Przestrzegajmy tych zasad, żeby nadzieja wróciła do gospodarki w Polsce i Europie i musimy zdusić tę drugą falę, która zaskoczyła swoją wielkością i siłą – zaapelował.

Szpital Narodowy w Warszawie – niezwykłe przedsięwzięcie logistyczne

Przygotowanie szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym wymagało wielu uzgodnień, pracy setek osób oraz działań organizacyjno-logistycznych. Dzięki wspólnemu wysiłkowi udało się zrealizować to zadanie w krótkim czasie. Rusza działalność szpitala tymczasowego, który odciąży szpitale przyjmujące pacjentów chorych na COVID-19. Opieka w tym szpitalu w niczym nie będzie odbiegać od tej w obiektach stacjonarnych – to bardzo nowoczesna placówka, która dysponuje bardzo dobrym sprzętem. Szpital Narodowy dysponuje, np. 4 mobilnymi aparatami RTG, 2 USG, 160 kardiomonitorami, 3 wytwornicami tlenu, aż 45 respiratorami i innymi specjalistycznymi urządzeniami medycznymi. Szpital tymczasowy jest filią Szpitala MSWiA na ul. Wołoskiej w Warszawie.

Liczby dotyczące powstawania szpitala są imponujące:

  • 13 dni organizacji szpitala,
  • 45 km przewodów elektrycznych,
  • 5 km rur miedzianych do dystrybucji tlenu,
  • 300 łóżek wraz z systemem przywoławczym,
  • kilkadziesiąt ekip i kilkuset pracowników i specjalistów, w tym: monterzy tlenu, elektrycy, malarze, stolarze.

Specjalistyczna opieka dla 1200 pacjentów

Od piątku na pacjentów z COVID-19 będzie czekało 300 łóżek, z czego 45 – przeznaczonych do intensywnej terapii. Opiekę nad pacjentami na zmianie będzie sprawował odpowiednio przygotowany ok. 250-osobowy personel medyczny – w tym 25 lekarzy, 80 pielęgniarek, 25 ratowników medycznych, 120 opiekunów medycznych.

To jedynie pierwszy z trzech etapów budowy Szpitala Narodowego. Stopniowo ten zasób miejsc dla pacjentów z COVID-19 będzie zwiększany. W drugim etapie, za tydzień będzie dostępnych 500 łóżek, a w trzecim już 1200. Wszystkie miejsca będą przystosowane do prowadzenia tlenoterapii, a 100 zapewni intensywną opiekę.

Zgłoszenia kadry medycznej

Cały czas spływają zgłoszenia personelu medycznego gotowego nieść pomoc potrzebującym hospitalizacji pacjentom z COVID-19.

Do tej pory wpłynęło 3200 zgłoszeń kadry medycznej: pielęgniarek, lekarzy, ratowników medycznych i sanitariuszy.

Zgłoszenia są przyjmowane poprzez specjalnie uruchomioną stronę www.szpitalnarodowy.pl. Uruchomiono też infolinię dedykowaną dla personelu medycznego 22 295 95 00.

5,5 tys. dodatkowych łóżek w szpitalach tymczasowych w każdym województwie

Zgodnie z przyjętą strategią szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 zostanie przygotowany w każdym mieście wojewódzkim. Dzięki temu baza łóżek szpitalnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem zwiększy się o 5,5 tysiąca.

Szpitale tymczasowe będą powstawać głównie w centrach kongresowo-wystawienniczych i halach sportowych. Oznacza to, że nie będą to miejsca, które obecnie wykorzystywane są przez służbę zdrowia. Część z nich zostanie uruchomiona w obiektach, które kiedyś pełniły funkcję szpitali lub przechodzą remonty.

Wielowymiarowa współpraca

Za realizację zadań związanych z tworzeniem szpitali tymczasowych odpowiedzialni są wojewodowie we współpracy ze szpitalami patronackimi. W zakresie dostaw sprzętu medycznego oraz środków ochrony osobistej współpracują z Agencją Rezerw Materiałowych. Poprowadzą też akcję naboru lekarzy i personelu medycznego do pracy w szpitalach tymczasowych. W zależności od potrzeb, pracę tych szpitali wesprze też 300 ratowników medycznych z Państwowej Straży Pożarnej.

W budowę szpitali tymczasowych zostały włączone spółki skarbu państwa: PKN Orlen SA w Warszawie, KGHM Polska Miedź we Wrocławiu, Węglokoks w Katowicach oraz Tauron Polska Energia i PKO w Krakowie.

Lista szpitali tymczasowych

Przedstawiamy listę szpitali tymczasowych, które powstaną we wszystkich miastach wojewódzkich w kraju:

województwo dolnośląskie: Terminal Hotel Centrum Konferencyjne, przy ul. Rakietowej 33 we Wrocławiu,

województwo kujawsko-pomorskie: 22. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny SP ZOZ przy ul. Wojska Polskiego 5 w Ciechocinku,

województwo lubelskie: Targi Lublin S.A., przy ul. Dworcowej 11 w Lublinie,

województwo lubuskie: Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, przy ul. Zyty 26 w Zielonej Górze,

województwo łódzkie: EXPO-ŁÓDŹ Spółka z o.o., przy al. Politechniki 4 w Łodzi,

województwo małopolskie: Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof przy ul. Mikołaja Kopernika 50 oraz EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9 w Krakowie,

województwo mazowieckie: Warszawskie Centrum EXPO XXI, przy ul. Ignacego Prądzyńskiego 12/14 oraz PGE Stadion Narodowy, al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1 w Warszawie,

województwo opolskie: Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, przy ul. Wrocławskiej 158 w Opolu,

województwo podkarpackie: SP ZOZ MSWiA, przy ul. ul. Krakowskiej 16  w Rzeszowie,

województwo podlaskie: Hala sportowa Uniwersytetu Medycznego, przy ul. Michała Wołodyjowskiego 1 oraz budynek E1 Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, przy  ul. Żurawia 14 w Białymstoku,

województwo pomorskie: Sanatorium MSWiA, przy ul. Bitwy pod Płowcami 63-65 w Sopocie,

województwo śląskie: Międzynarodowe Centrum Kongresowe, pl. Sławika i Antalla 1 w Katowicach,

województwo świętokrzyskie: Targi Kielce SA, przy ul. Zakładowej 1 w Kielcach,

województwo warmińsko-mazurskie: Zespół Opieki Zdrowotnej, przy ul. Mickiewicza 25 w Nidzicy oraz Zespół Opieki Zdrowotnej, przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 12 w Szczytnie,

województwo wielkopolskie: Międzynarodowe Targi Poznańskie, przy ul. Głogowskiej 14 w Poznaniu,

województwo zachodniopomorskie: NETTO ARENA, przy ul. Władysława Szafera 3/5/7 oraz Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 2, przy al. Powstańców Wielkopolskich 72 w Szczecinie.


Zobacz także