Premier: Polska jest i pozostanie ambasadorem wolnej i suwerennej Białorusi

Od samego początku, kiedy za naszą wschodnią granicą trwają powyborcze protesty, Polska aktywnie wspiera społeczeństwo białoruskie. Premier Mateusz Morawiecki prowadzi rozmowy z szefami państw i rządów Unii Europejskiej. W odpowiedzi na pogarszającą się sytuację na Białorusi polski rząd przyjął także pakiet pomocowy „Solidarni z Białorusią”. Z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego w KPRM odbyło się spotkanie członków rządu oraz przedstawicieli różnych ugrupowań politycznych. Jednym z głównych tematów rozmowy był kierunek, jaki Polska powinna obrać w kontekście dalszego wsparcia Białorusi.


Premier podczas spotkania z opozycją. 1 z 7
fot. Adam Guz / KPRM

Dzisiaj, kiedy oczy Białorusinów zwracają się na Zachód, to w pierwszej kolejności ich wzrok pada na Polskę. Polska nie może być obojętna wobec tego, co dzieje się na Białorusi. Nie może być i nie jest. Polska jest i pozostanie ambasadorem wolnej i suwerennej Białorusi - poinformował po spotkaniu z szefami polskich partii politycznych premier Mateusz Morawiecki. Dziękuję przedstawicielom wszystkich klubów i kół, którzy wzięli aktywny udział w tym spotkaniu – dodał.

Spotkanie członków rządu oraz przedstawicieli ugrupowań parlamentarnych

Z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego w KPRM odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli zarówno członkowie rządu, jak i przedstawiciele różnych ugrupowań parlamentarnych. Premier przedstawił dotychczasowe działania podjęte przez nasz rząd. Wymieniliśmy się bardzo różnymi poglądami, które miały jeden mianownik. Białoruś powinna być suwerenna. Dziękowałem przedstawicielom opozycji, a oni dziękowali nam za aktywność w tym zakresie – powiedział premier.

Jak poinformował premier, uczestnicy dzisiejszych dyskusji ustalili także, że niedługo dojdzie do ponadpartyjnego spotkania w Parlamencie Europejskim wszystkich europarlamentarzystów z Polski.

Sprawa Białorusi przekracza prawdopodobnie jedną lub więcej kadencji parlamentu. Wiemy dokładnie, jak długo ciągną się niezałatwione sprawy na Ukrainie. W takich okolicznościach Polska, rząd polski wraz z opozycją ma obowiązek dbać o polskie interesy – dodał premier.

Szef rządu dodał, że to była naprawdę bardzo konstruktywna i dobra dyskusja.

Polskie wsparcie dla dążenia do demokratycznych przemian na Białorusi

Premier Mateusz Morawiecki od samego początku aktywnie uczestniczy w budowaniu międzynarodowego poparcia dla demokratycznych przemian na Białorusi.

Szef polskiego rządu skierował list do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela oraz przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Zaapelował w nim o zwołanie nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej w sprawie wydarzeń na Białorusi. Tego samego dnia premier rozmawiał również telefonicznie z unijnymi przywódcami.

Podczas specjalnego szczytu Rady Europejskiej, który był realizacją inicjatywy szefa polskiego rządu, głównym tematem była sytuacja na Białorusi wywołana brutalnymi represjami wobec uczestników pokojowych protestów. Podczas wideokonferencji, premier przedstawił propozycję Planu dla Białorusi.

Pakiet Solidarni z Białorusią

Bezpieczeństwo, otwartość i solidarność – to główne filary pakietu pomocowego Solidarni z Białorusią, przyjętego przez polski rząd. Założeniem programu jest pomoc poszkodowanym i ich rodzinom, ułatwienia przy przekraczaniu granicy przez osoby poszkodowane lub represjonowane, a także wsparcie dla organizacji pozarządowych, niezależnych mediów, młodzieży i studentów białoruskich.

Na realizację programu w pierwszym roku Polska przeznaczy 50 mln zł. Będą to dodatkowe środki, ponad te, które Polska kieruje na inne programy związane z Białorusią, np. na telewizję Biełsat.

Rozmowa telefoniczna z kanclerz Niemiec

Niemal codziennie prowadzę rozmowy z różnymi przywódcami UE, żeby ich uwagę przyciągnąć do spraw białoruskich, bo nie dla wszystkich to jest takie oczywiste – zaznaczył premier Morawiecki. Po zakończeniu konferencji prasowej, szef polskiego rządu odbył kolejną rozmowę telefoniczną. Tym razem rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Głównym tematem rozmowy była trudna sytuacja na Białorusi, a także relacje na linii Unia Europejska-Rosja oraz bieżąca współpraca dwustronna pomiędzy krajami.


Zobacz także