Premier: Podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych

Działamy w oparciu o zalecenia epidemiologów i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Chcemy być odpowiedzialni i mądrzy przed szkodą – poinformował Mateusz Morawiecki po spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (RZZK).


Wicepremier Jarosław Gowin i wicepremier Piotr Gliński rozmawiają. 1 z 12
Fot. Krystian Maj / KPRM

Zdecydowaliśmy się na ten krok, który teraz wprowadzają Francja i Niemcy, które przyznają, że podjęły go za późno – mówił premier. Jak dodał, my chcemy wprowadzić go na czas.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd wprowadza środki ostrożności, które mają na celu zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa i ograniczać jego skutki społeczne. Koronawirus to realne i globalne zagrożenie. WHO proponuje podjęcie radykalnych działań, ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa. W poczuciu odpowiedzialności wolimy zapobiegać niż leczyć – podsumował.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że jeżeli wprowadzimy odpowiednie działania, które są poważne i dotykają działalności obywateli, mamy szansę ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Jak poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, od wczoraj na granicach funkcjonują w pięciu miejscach punkty kontroli sanitarnej. Wszystko przebiega bardzo sprawnie – ocenił.

Do dzisiaj nie stwierdzono żadnego przypadku zarażenia wśród studentów, także studentów zagranicznych przyjeżdżających do Polski, ani wśród naukowców – mówił wicepremier Jarosław Gowin w odniesieniu do sytuacji na uczelniach wyższych. Podkreślił, że już tydzień temu zostało wydane zalecenie władzom uczelni, aby zawiesić współpracę międzynarodową, zwłaszcza wymianę studentów i udział polskich naukowców w konferencjach zagranicznych.

Minister Dariusz Piontkowski mówił o przepisach, które pozwalają dyrektorom szkół na elastycznie reagowanie na to, co dzieje się w rejonie poszczególnych placówek oświatowych.

Następnie premier udał się na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, w której uczestniczyli przedstawiciele rządu i opozycji parlamentarnej.


Zobacz także