Premier: Mały ZUS-plus pomoże rozwinąć skrzydła małym firmom

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący Małego ZUS-u plus, dzięki któremu od 2020 r. ponad 300 tys. najmniejszych przedsiębiorców będzie mogło płacić obniżone składki do ZUS. Każdego miesiąca właściciele firm będą mogli oszczędzić średnio po kilkaset złotych. Realizując tę obietnicę pokazujemy czym jest wiarygodność i jak ważne jest dotrzymanie słowa – powiedział premier Mateusz Morawiecki. 


Premier, a w tle ścianka MałyZUSPlus. 1 z 6
Fot. Krystian Maj / KPRM

Jak zaznaczył szef rządu, Mały ZUS plus to rozwiązanie, które ma pomóc zarówno przedsiębiorcom, którzy zaczynają swoją działalność jak i tym, którzy już ją prowadzą. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy będą mogli płacić obniżone i liczone proporcjonalnie do dochodu składki na ubezpieczenia społeczne. Rozwiązanie to obejmie firmy, dla których sztywna wysokość składek na ubezpieczenia społeczne to zbyt duże obciążenie.

Aby skorzystać z Małego ZUS-u plus w 2020 r., trzeba będzie wykazać roczny przychód za 2019 r. nie przekraczający 120 tys. zł. Jest to niemal dwukrotne podniesienie progu w stosunku do mijającego roku. Obniżoną składkę będzie można opłacać maksymalnie przez 3 lata w ciągu ostatnich 5 lat prowadzenia działalności. Po tym okresie z ulgi będzie można skorzystać ponownie. Mały ZUS plus będzie rozwiązaniem dobrowolnym.

Chęć korzystania z nowych przepisów będzie można zgłosić do końca stycznia, a nie, jak dotychczas, w ciągu 7 dni od 1 stycznia. Szacowany koszt rozwiązania dla finansów publicznych w pierwszym roku jego obowiązywania to ok. 1,3 mld zł. Tyle pieniędzy zostanie w kieszeniach przedsiębiorców.

Projekt stanowi realizację jednego z punktów exposé premiera Mateusza Morawieckiego. Jest to także spełnienie zobowiązania z tzw. Piątki na pierwsze 100 dni rządu.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej

 


Zobacz także