Premier Ewa Kopacz w Radiu TOK FM

Szefowa rządu udzieliła w czwartek wywiadu Janinie Paradowskiej z Radia TOK FM. Rozmowa dotyczyła m.in. wyjazdów służbowych posłów, pakietu onkologicznego i wsparcia dla polskich rolników dotkniętych rosyjskim embargiem.


Premier Ewa Kopacz
Fot. Arch. KPRM

Premier Ewa Kopacz o wyjazdach służbowych posłów: Jeśli ktoś poświadcza nieprawdę to bierze na siebie odpowiedzialność

Szefowa rządu podkreśliła, że jako marszałek Sejmu wprowadziła obostrzenia dotyczące wyjazdów służbowych posłów, m.in. opiniowanie wyjazdu przez sejmowe Biuro Spraw Międzynarodowych.

Mamy do czynienia z osobami dorosłymi. Osoba dorosła, składając podpis pod jakimkolwiek dokumentem, oświadcza, że ten dokument jest zgodny z prawdą. Jeśli ktoś składa podpis i wie, że to nieprawda, podlega ocenie innej, niż tylko opinii publicznej. Do tego są odpowiednie instytucje - mówiła premier Ewa Kopacz.

Szefowa rządu podkreśliła, że w Polsce prawo powinno być tworzone dla 99 proc. uczciwych ludzi. Zawsze znajdzie się ten jeden procent, który będzie nieuczciwy - dodała. Dodała jednak, że nie zna w Polsce przepisu, który naprawiałby charaktery.

Szefowa rządu podkreśliła, że każdy poseł został wybrany przez swoich wyborców i to ich zaufanie jest kluczowe.

Ułatwienia dla obywateli

Niesłusznie wydaje nam się, że jak przedstawimy olbrzymią ustawę, to uszczęśliwimy Polaków - powiedziała szefowa rządu. Premier Ewa Kopacz zaznaczyła, że w czasie podróży po Polsce słyszy głosy dotyczące np. trudności przy rejestracji firm i właśnie takimi rzeczami trzeba się zajmować. Dla mnie najważniejszą rzeczą jest to, by ułatwić ludziom życie - powiedziała.

Pakiet onkologiczny

Szefowa rządu podkreśla, że wprowadzenie pakietu onkologicznego to priorytet dla rządu. Wierzę, że pieniądze z rezerwy Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) będą przeznaczone na jego realizację - dodała.

Wszyscy jak Polska długa i szeroka wiedza, że „kilerem XXI” wieku jest rak - powiedziała. Premier Ewa Kopacz podkreśliła, że w pakiecie onkologicznym chodzi m.in. o skrócenie kolejek szczególnie tam, gdzie czas rozpoznania jest decydujący o tym, czy ktoś będzie żył.

Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia zmiany w ramach pakietu onkologicznego będą obowiązywały od 1 stycznia 2015 r.

Wsparcie dla rolników dotkniętych rosyjskim embargiem

Premier Ewa Kopacz pytana o wsparcie dla polskich rolników podkreśliła, że dzięki staraniom ministra rolnictwa otwieramy się na nowe rynki zbytu. Chodzi m.in. o Kanadę i kraje arabskie. Dodała także, że 4 listopada rząd przyjął rozporządzenie umożliwiające udzielenie jednorazowej pomocy finansowej producentom cebuli, kapusty i jabłek.

Szefowa rządu zaznaczyła, że Polska jest konkurencyjna, jeśli chodzi o cenę i jakość warzyw.

Współpraca z opozycją

Szefowa rządu była także pytana o możliwość współpracy z największą partią opozycyjną. Dla mnie każda partia opozycyjna jest jednakowo ważna. Tym ważniejsza, kiedy myśli konstruktywnie o tym, co w Polsce można zrobić - powiedziała premier Ewa Kopacz.


Zobacz także