90. rocznica urodzin śp. premiera Jana Olszewskiego

Wybitny adwokat i polityk, wielki patriota bezgranicznie kochający Polskę – tak w dużym skrócie można scharakteryzować śp. Jana Olszewskiego, premiera Rzeczypospolitej w latach 1991-1992, który dziś skończyłby 90 lat. Z tej okazji premier Mateusz Morawiecki wraz z członkami rządu złożył kwiaty na grobie premiera Olszewskiego na warszawskich Powązkach. Z okazji 90. rocznicy urodzin w Kancelarii Premiera przed dawnym gabinetem Jana Olszewskiego, została otwarta wystawa poświęcona jego życiu i działalności.  


Nagrobek Jana Olszewskiego. 1 z 8
Fot. Adam Guz / KPRM

Wystawa poświęcona Janowi Olszewskiemu w Kancelarii Premiera

Postać śp. premiera Jana Olszewskiego w sposób szczególny zapisała się na kartach historii naszego kraju. Był człowiekiem wielkiej odwagi. Jego największym marzeniem była niepodległa i silna Polska.

Premier Mateusz Morawiecki uczcił 90. rocznicę urodzin śp. premiera Jana Olszewskiego. W południe szef rządu odwiedził warszawskie Powązki, aby złożyć kwiaty na grobie pierwszego niekomunistycznego premiera po ‘89.

W KPRM, przed dawnym gabinetem, w którym pracował premier Olszewski, minister Łukasz Schreiber uroczyście otworzył wystawę „Spojrzeć ludziom prosto w oczy… W 90. rocznicę urodzin Jana Olszewskiego” prezentującą najważniejsze momenty z jego życia i działalności. W uroczystości otwarcia wystawy obok bliskich i przyjaciół byłego premiera wzięli udział m.in. wicemarszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki, szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska, a także przedstawiciele rządu oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

Autorami wystawy są dr Justyna Błażejowska i Artur Kłus. Wystawa to nie tylko zdjęcia, ale także wypowiedzi premiera Olszewskiego, dzięki którym odbiorca może lepiej zrozumieć jego życiowe wybory.

Jan Olszewski – szef pierwszego niekomunistycznego rządu odrodzonej Polski

Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 r. Od najmłodszych lat angażował się w działalność niepodległościową. Był harcerzem Szarych Szeregów, uczestniczył także w walkach o Warszawę w 1944 r.

Po wojnie rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. W późniejszych latach uczestniczył w najgłośniejszych procesach politycznych, podczas których występował w charakterze obrońcy. Odbiło się to na jego karierze, ponieważ za swoją postawę był karany, a nawet czasowo został pozbawiony prawa wykonywania zawodu.

Był inicjatorem i współautorem wystąpień przeciwko władzom komunistycznym. Pracował także podczas przygotowań statutu dla wolnych związków zawodowych. Angażował się w rejestrację „Solidarności”, z którą później współpracował. Aktywnie uczestniczył w organizacji strajków w Warszawie. Premier Jan Olszewski był oskarżycielem posiłkowym w procesie morderców ks. Jerzego Popiełuszki.

W 1991 r. w pierwszych wolnych wyborach został Posłem na Sejm RP, a zaraz po tym objął funkcję szefa rządu, który zasłynął m.in. z przeciwstawienia się koncepcji prywatyzacji polskich przedsiębiorstw. 4 czerwca 1992 r. rząd Jana Olszewskiego został odwołany.

Jan Olszewski był doradcą prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.


Zobacz także